Mauterndorf
15. ročník - Hakakola  22.-26.6.2005

[ úvodní stránka ]   [ info Mauterndorf ]   [ Haus Leirer ]    GPS: N 47°08.325´ E 13°41.007, Výška: 1166m  [  email: Filip Žampach. ]

   s   d  petr  d  d
STRÁNKA VE VÝSTAVBĚ!!!! co nejdříve doplním..... Filip
dum
Naše základna
22.6. 1.Etapa

Po ubytování a regeneraci sil jsme kompletně nastoupili do sedel a v dusnu jsme se vydali mírným klesáním směrem na St. Michal, St. Margarethen, kde však silnice začala dosti strmě stoupat. Nekonečným stoupáním v údolí Bundschuh jsme dorazili až na nejvyšší místo této silničky – Schonfeld ve výšce 1730m a tím vystoupali téměř 700 výškových metrů. Hlavně závěrečných 5 km bylo skutečně kouzelných. Krásná úzká kvalitní silnice, která téměř nestoupala, minimální provoz, horská bystřina, pastviny, všude kolem hory.

            Odtud však doslova padáme směr Innerkrems a dále Kremsbrucke. Zde však končila legrace, protože silnice se začala prudce zvedat a na obzoru se ukázal obávaný Katschberg (1641m). Nejedná se o příliš vysoké sedlo, ale zvěsti o tomto kopci nebyly zrovna příjemné. Čekalo nás opět 700 výškových metrů, ale skutečnost předčila očekávání. Od úpatí vede na vrchol silnice téměř bez zatáčky, vytrvale se sklonem 16 až 17 % ! Naprostá většina týmu šla část pěšky, protože toto se šlape skutečně se sebezapřením !

h Konečně jsme všichni na vrcholu, můžeme se vydat dolů, ale ani sjezd nebyl žádnou lahůdkou, skutečně příliš strmé i ze severní strany !
Zbývajících 10 km domů do mírného kopce byla již legrace.Celý okruh byl dlouhý 70 km, měl být pouze rozcvičkou na příští dny, ale jsme z toho pěkně utahaní.

První myšlenky po prvním dnu ? Kde tu budeme, proboha, jezdit ?
Tyto kopce nejsou pro cyklistiku, to je jenom dřina !

s
23.6. 2.Etapa

Ráno nebe bez mráčků, vyrážíme údolím směr Tamsweg a dále stále na východ. V jednom ze strmých (ale krátkých) stoupání měl smůlu Petr Dlask, který přetrhl řetěz a musel hledat pomoc v Tamswegu, což se mu povedlo. Ten den se již věnoval jenom údolní cyklistice.

            My jsme před městečkem Seebach odbočili vlevo a stoupali směrem k jezeru Prebersee. Silnice byla zpočátku, jako obvykle, skvělá, ale později se rapidně její kvalita zhoršovala (nebýt kopců kolem jsme si připadali jako doma), a poslední kilometr před jezerem jsme jeli po prašné cestě (omluvou je ale to, že již probíhaly práce na výstavbě nové silnice, která bude do roka určitě hotová). U jezera jsme se potkali s naší druhou skupinou, která jela opačným směrem a zde v horské chatě již chladila (pivkem). Také jsme si dali, to ale zasyčelo. Stoupání z údolí bylo také více než 600  výškových metrů.

            Následoval prudký sjezd po již kvalitní silnici do Tamswegu, někteří jeli domů, jiní ještě projeli smyčku přes Thomatal. Celkem etapa 85 km, ale při takovémto vedru jsme spokojeni.

s
Další foto Láďa
24.6. 3.Etapa

Krásné počasí, jasno, teplo. Kam vyrazíme ? Při představě, že se budeme šplhat do prudkého kopce, rozbolejí všem nohy. Rozhodli jsme se pro údolní cyklistiku ! Vyrážíme směr St. Michal a pokračujeme dále údolím Zederhaustal. Tímto údolím je vedena silně frekventovaná dálnice  A 10. Měli jsme obavy, zda v údolí nebude od dálnice velký hluk, ale opak byl pravdou ! Jedná se o nádhernou stavbu, která krajinu vůbec nenarušuje ! Původní komunikace je kvalitní, s malým provozem, zpočátku s malým převýšením, ideální silnice pro vyzkoušení variant střídání a rychlé jízdy ve skupině.

V městečku Zederhaus však probíhaly církevní slavnosti (někteří členové posečkali, zhlédli celý průvod a byli nadšeni),  vrátili jsme se tedy zpět do St. Michal a vyrazili do údolí Murtal. Opět kvalitní silnice, nádherná cyklistika. V polovině údolí jsme museli překonat asi 150 m výškový práh (dosti strmé !) a dále jsme pokračovali již úzkou silničkou až do Rotguldenu.

Po návratu jsme opět zamířili do Zederhaustalu a projeli až k jižnímu portálu Tauerntunnelu. K našemu překvapení však kvalitní silnice pokračovala strmě vzhůru. Protože se šlapalo pěkně, jeli jsme až na konec asfaltky ve výšce 1710 m ! Zde jsme v příjemném prostředí horské chaty  poseděli a vypili rakouské pivo.

S tímto dnem jsme byli všichni spokojeni, nádherná cyklistika, pěkná příroda. Někteří natočili 130 km v horském terénu, jiní kolem 100 km.


k
Další foto Láďa  Petr
25.6. 4.Etapa

Ráno obloha jako vymetená, ale v předpovědí hlásí bouřky. Láká nás přehrada Kőlnbrein-Speicher v údolí Maltatal. Přehrada je ve výšce téměř 2000 m a vede k ní placená silnice. Děsí nás ale pomyšlení, že bychom museli překonat dvakrát Katschberg ! Děláme tedy kompromis a auty překonáme obávaný kopec. Poblíž městečka Kremsbrucke auta parkujeme v blízkosti říčky Lieser a víme proč ! Na kolech pak jedeme až do města Gmünd, kde se odbočuje do Maltatalu. Opět nádherná silnice, mírné stoupání, dá se ale jet dosti rychle. Tímto tempem jsme za chvíli u přehrady ! Přijedeme k mýtnici a informační tabule nás však vrací do reality. K přehradě 14 km stoupání, nejstrmější úsek 15 %. Dáme se do toho ! Silnice se krásně vine údolím, sice strmě stoupá, ale nechybějí vracečky, objíždění skal, je pořád na co se dívat. V horní části i tunely (nejdelší 527 m, neosvětlený !). Výjezd skutečně nádherný s nezapomenutelnými zážitky. Paní domácí nám prorokovala, že na silnici bude v sobotu silný provoz. Jedná se význačný turistický cíl a národním parku Vysoké Taury. Provoz však nebyl tak strašný, žádný problém. Sjezd jsme si všichni vychutnali. V údolí bylo šílené vedro, u aut každý s chutí vlezl do prudkého toku říčky a ochladil se (voda nebyla překvapivě tak studená, jak jsme očekávali).

Na zpáteční cestě nás začalo vydatně pršet, přišly očekávané bouřky. My jsme však ten den nechytili ani kapku, na rozdíl od Jirky Radouše, který s námi nejel a točil kilometry kolem Mauterndorfu (zmoknul asi třikrát).

Super den !
h
Další fot Petr
26.6. 5..Etapa

Brzo ráno stále prší. Silnice mokré. Kolem deváté silnice začínají vysychat, vzhůru do sedel a  rychle alespoň na Tauernpass. Musíme přiznat, že z auta vypadalo stoupání mnohem horší. Nahoře jsme byly za necelou hodinu, moc jsme si však neužili, protože začalo opět hustě pršet. Déšt na sedle v Alpách není nikdy, ani v léťě, příjemný, stejně jako sjezd. Rychle tedy obracíme a pálíme domů. Doma již zbývá zabalit, kola upevnit na auta a odjíždíme !

Je pravdou, že pokud vyjde počasí, je všude krásně, ale zde se nám skutečně líbilo, i přes to, že cyklistika v tomto kraji je nesmírně tvrdá a dosti bolí !
m

Seznam účastníků:

Karel Havlík
Ladislav Koubek
Jaroslav Bláha
Ivan Černý
Vladimír Cetl
Jaroslav Hanuš
Jiří Bobek
Pavel Petrák
Petr Dlask
Jindřich Juriga
Josef Masnica

Vladimír Vlach
Filip Žampach
Jiří Bláha
Jiří Radouš
Oldřich Doležal
Dominika Novotná
Marek Juriga
Jiří Balák
Karel Smutný
Vladimír Píša
Leoš HorákPoděkování :-)
Díky  práci Jirky Bobka jsme měli zajištěno skvělé ubytování v městečku Mauterndorf, které leží asi sto kilometrů jihovýchodně od Salzburgu, na jih od známého střediska Obertauern. Celá oblast se jmenuje Lungau, a co je důležité, je protkána poměrně hustou sítí silnic, po kterých se dají přejíždět vysoká sedla, i které vedou daleko do hlubokých horských údolí. Do místa ubytování jsme dorazili auty ve středu kolem poledne. Z dálnice jsme odbočili do Radstadtu a odtud stoupáním na sedlo Tuernpass (1738 m). Po překonání sedla nám zbývalo už jen 15 km do Mauterndorfu.


Přípravy:
Na sobotním posezení u piva jsme se dohodli na pravděpodobném termínu a místu na Hakakolu 2005 , jelo by se v úterý 21.6. 2005, pobyt v rakouských Taurských Alpách od středy do neděle 26.6. (pokud podmínky a ubytovatel dovolí, tak třeba ještě v neděli dopoledne bude moci být cyklistika a odjezd až odpoledne,detaily vám poskytne Bob, zatím orientační cena za ubytování 18 Euro na noc, 4 noce, celkem 72 Euro.),. Max. 20 osob (5 aut), každé auto jede na vlastní náklady.

Naše místo pobytu:
Mauterndorf.
Náš penzion: Haus Leirer